WYPIEKI


W tej zakładce znajdują się opisane rodzaje pieczywa.

Pieczywo pszenne – wyrabiane z mąki pszennej. W tej „mącznej” wersji występują takie gatunki pieczywa jak chleb, bagietki itp.

Chleb żytni – do tej grupy zalicza się pieczywo, które w swoim składzie posiada mąkę żytnią jasną lub ciemną, często na zakwasie. Do żytniej kategorii pieczywa wpisują się przede wszystkim chleb razowy, pełnoziarnisty, staropolski oraz pumpernikiel.

Wypieki mieszane – jest to pieczywo wyrabiane z mąki pszennej i żytniej z dodatkiem drożdży lub zakwasu, np. chleb mleczny, baltonowski, piastowski To właśnie od rodzaju mąki zależą charakterystyczne walory pieczywa, takie jak smak, konsystencja, chrupkość, trwałość, a także jego kaloryczność i wartości odżywcze.

Pyszne i praktyczne jest tradycyjne pieczywo chrupkie – lekkostrawne, bogate w błonnik, witaminy i minerały, które można bardzo długo przechowywać. Warto spróbować chleba orkiszowego, z razowej mąki z pszenicy orkiszowej, która nie podlegała genetycznym manipulacjom od czasów średniowiecza. Zawiera on więcej białka, witamin, minerałów oraz ma dobroczynny wpływ na organizm.

Pieczywo "chlebowe" wypieka się także z różnymi dodatkami – rodzynkami, ziołami, kompozycjami przypraw, smażoną cebulką, oliwą (np. ciabaty), ziarnami sezamu lub słonecznika, makiem czy pestkami dyni. Takie dodatki są jak najbardziej wskazane. Kupuj przede wszystkim pieczywo świeże. Nawet jeśli trochę sczerstwieje, zawsze możemy zjeść je potem w postaci tostów czy grzanek.

WYJŚCIE